
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 6 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| RoHS | Compliant |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 300
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16541
Ext.Price$0.16541
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16541 | $0.16541 |
| 10 | $0.14658 | $1.46580 |
| 50 | $0.12989 | $6.49450 |
| 100 | $0.11208 | $11.20800 |
| 500 | $0.09671 | $48.35500 |
| 1000 | $0.09220 | $92.20000 |
| 3000 | $0.08790 | $263.70000 |
| 5000 | $0.08379 | $418.95000 |
